Blog Arşivi

Hakkımda

Fotoğrafım

ADMIN:.Web Sitesi Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...
Navigation

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Telefonun arızası olmadığından emin olun
Mümkün olduğunca aklınıza gelen konuları sorun. Bu şekilde biraz da anlıyorum bu işlerden beni kandıramazsın imajı verirsiniz. Ancak bazı sorunlar da var ki günler sonra ortaya çıkabilir. Maalesef bu tür sorunları da göz önünde bulundurmalısınız.

Ucuz telefonlara hemen atlamayın
Genelde en yüksek ve en düşük fiyatlardan muhtemelen uzak duracaksınız.Çok düşük fiyatların mutlaka mantıklı bir açıklaması olmalı.Aksi halde yaklaşmayın.

Görüntüsünü iyi inceleyin
İlan fotoğraflarının orjinal görüntüler olduğundan emin olun. Bazı zedelenmeler iç hasarlara da yol açmış olabilir.

MEI aldatmacasına dikkat
IMEI numarası üzerinden telefonla ilgili birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden imei numarasını mutlaka sorgulayın.Yazılımdaki imei ile telefon üzerindeki imei numaralırının aynı olduğundan emin olun.Eğer buna dikkat etmezseniz birkaç ay içinde telefonunuzun artık çalışmadığını görebilirsiniz.

Garantisi varsa ne ala
Ülkemizde telefonlar genelde iki yıllık garantili oluyor ve bir yıllık bir telefon aldığınızda henüz bir yıllık garantisi mevcut demektir.Bunu mutlaka fatura ve kayıtlarla kontrol edin.Garanti konusunda paralel ithalat yapan firmaların iflas etmiş olma olasılığı olabilir ve bu durumda ürün garanti kapsamı dışında kalabilir. Buna da ayrıca dikkat etmelisiniz.Birkaç aylık bile kalsa resmi bir garantisinin olması önemli.Bu yüzden telefonla birlikte satın alma tarihini gösteren fatura ve garanti belgesini de almanız gerekiyor.

Pil durumu
Telefonlar şarj edildikçe şarj süresi kısalır.Telefon alırken bunu o an ölçmeniz mümkün değil ama en azından sormayı ihmal etmeyin.

Aksesuarların tam olduğundan emin olun
Eğer tam değilse pazarlık şansınız artar.

Satış sözleşmesi
Her duruma karşı telefonu hangi tarihte aldığınızı gösteren bir satış sözleşmesi yapmanız yararınıza olabilir. Bir de aldığınız kişi sözleşmeye kimlik fotokopisiyle birlikte hiçbir kusuru olmadan verdim aldım ibareleri eklemeyi kabul ederse ne ala. Ayrıca sözleşmeye telefon marka model özelliklerini de belirtmekte fayda var. TC kimlik fotokopisi üzerine telefon satışı içindir diye not düşübilirsiniz. Telefon satarken de karşıdan alabilirsiniz çünkü sonrasında imei sizin adınıza kayıtlıylas hukuki bir durum olduğunda sizin başınıza iş açabilir.

İKİNCİ EL TELEFON VİDEO

DİKKAT:İkinci el bir telefon alırken herhangi bir riskle karşılaşma olasılığı her zaman aklınızda bulunsun.Bunun kesin bir garantisi yok.Hiçbir para ödemeden önce mutlaka telefonu görün ve inceleyin. Her bir detayla ilgili kontrol için yöntemler mevcut.İnternetten onları da araştırabilirsiniz.Ölü pixel vs. Ayrıca biriyle konuşup sesinizin gidişine,karşı tarafın sesinin gelişine bakın, kamera video çekimlerine bakın, internet tarayıcısının performansına bakın vs vs..Faturası olmayan veya başkası adına kayıtlı telefonlarda çalıntı olma ihtimalini göz önünde bulundurun.
İMEİ Sorgulama İçin Tıklayın
Alıntı:www.dijitalkultur.com/
Paylaş
Banner

birol özkurt

Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...

Post A Comment:

0 comments:

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazalım.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. İlginize Teşekkürler