Blog Arşivi

Hakkımda

Fotoğrafım

ADMIN:.Web Sitesi Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...
Navigation

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLAR HAKKINDA UYARI

Ülkemize gelen telefonlara yüksek miktarda vergi koyulmasından dolayı tüketicilerin bir kısmı cep telefonlarını yurt dışından almayı tercih ediyor.
IMEI kaydı nasıl yapılır?
yurtdışından telefon getireceklerin bilmesi gerekenler bu haberin devamını kesinlikle okumalısınız.Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi veya cep telefonunuz çalındı zaman cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor.Getirilen telefonlarla ilgili bilinmesi gereken her şey,Yurt dışından getirilmiş telefonların IMEI numaraları kayıt altına alınmak zorunda,cihazınız çalındığı takdirde size sorulan ilk soru bu numara.Birçok kişinin bilmedi IMIE numarasını öğrenmek ise çok kolay.

Bütün cep telefonlarından *#06# tuşlarını tuşladığınız zaman IMIE numaranızı öğrene bilirsiniz.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yurtdışında getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin önemli bilgiler veriliyor.Yurtdışından getirilen telefonlar 60 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir.Cihaz 60 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.(cep telefonları,dizüstü bilgisayarlar)Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

NASIL KAYIT YAPTIRILACAK
Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (131.50 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.
e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiyor.
e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılıyor.IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.

İKİ YILDA BİR CİHAZ GETİRİLEBİLİR
Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiş durumda.

PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN
Gümrük ve TICARET Bakanlığı'nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor.Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait...Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait...

KAYIT YAPTIĞINIZ TELEFONUN ANAKARTI DEĞİŞİRSE
İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı(www.turkiye.gov.tr)üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.Değişim belgesinin üzerinde firma kaşesinin olması,firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin,cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.
Paylaş
Banner

birol özkurt

Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...

Post A Comment:

0 comments:

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazalım.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. İlginize Teşekkürler