Blog Arşivi

Hakkımda

Fotoğrafım

ADMIN:.Web Sitesi Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...
Navigation

Bu Yıl Oyun Dünyasında Bizleri Hangi Sürprizler Bekliyor

2015 tüm hızıyla başlamışken, oyun dünyasında bu yıl bizleri hangi sürprizlerin beklediğine bir bakalım istiyoruz.Bizi en heycanlandıracak gelişmeler,sanal gerçeklik gözlüklerinin gelişimi, Steam oyun konsollarının piyasaya çıkmadı ve yeni Nintence 3DS oyun konsolu olacak gibi görünüyor.anal gerçeklik gözlükleri, yakın geleceğin en önemli donanımları haline dönüşebilir. Facebook'un Oculus Rift'i milyarlarca dolar ödeyerek satın aldığını,Sony'nin kendi gözlüğünü geliştirdiğini ve
Microsoft'un gerçekle sanalı birleştiren farklı bir holografik sanal gerçeklik gözlüğü olan
HoloLens'i henüz duyurduğunu unutmamak lazım.

Google'ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı Google Glass ise, bir sanal gerçeklik gözlüğünden çok, web üzerinde sörf yapmaya yarayan dijital bir gözlük olarak oyuncuların büyük ilgisini çekmeyebilir.
Sony'nin, PlayStation oyunları ile uyumlu çalışacak Playstation Morpheus gözlüklerinin bu Senenin bitimine doğru piyasaya çıkmasını bekliyoruz.Bu sırada Oculus Rift yavaş fakat derinden ilerlemeye devam ediyor.Uzun süredir ilgi ile beklenen Elite: Dangerous dahil olmak üzere bazı mühim oyunlar artık Oculus Rift desteğiyle geliyor ve destekleyen oyunların sayısı her önceki gün artıyor.

Tabii sanal gerçeklik gözlüklerinin bir handikabı yer alıyor.Gözlük,kullanıcının hakikat dünya ile bağlantısını kestiği için, insan zihni bir zaman akabinde "deniz tutması" gibi bir şaşkınlık yaşayabiliyor ve mide bulantıları,baş dönmeleri başlıyor.Gözlüklerin sürat ile pazara çıkmamasının ve hala" deneme "seviyesinde olmasının nedeni de bu. Şayet Microsoft, HoloLens gözlüklerini, kullanıcının çevresindeki hakikat dünya ile ilişkisini kesmeden holografik görüntüler yaratmak üzere kurguladığı için bu "baş dönmesi" sorununu aşacak gibi görünüyor.

Tabii HoloLens'in kullanıcılara ulaşması için önce Windows 10'un çıkmasını ve peşinden HoloLens uygulamalarının olgunlaşmasını beklememiz gerekecek.Ama Microsoft şimdiden HoloLens üzerinde Minecraft benzeri bir oyunun nasıl çalıştığını ürün tanıtım videolarında gösterdi.
Bunun üzerine,Microsoft'un milyarlarca dolar ödeyerek satın aldığı Minecraft'ı Hololens kullanıcılarına sunacağına artık eminiz. Radyo frekansı ile kimlik tanımlama Nintendo'nun yeni icadı amiibo'lar, bu sene çok büyük ilgiyle karşılaşacak gibi görünüyor.Nintendo oyunlarındaki karakterlerin küçük maketlerinden oluşan amiibo'larda RFID çipleri yer alıyor ve kullanıcılar Wii U konsolundaki Nintendo oyunlarına kendi maketlerine saklanan karakterleri yüklüyebiliyorlar ya da oyunlar boyunca yetenekleri gelişen sanal karakterleri,tekrar bu maketlere depolayarak yanlarından taşıyabiliyorlar.

Bahsi geçen RFID çipli maketler,oyun fuarlarında Nintende standlarına girişte kullanılabiliyor ya da değişik süprizler de açabiliyor.Tabii bu yeni teknolojik kuklalar,sadece Nintendo ile sınırlı kalacak gibi görünmüyor.Star Wars, Activison,Disney karakterlerinin de RFID çipli kuklalarının piyasaya çıkması uzun sürmeyecek.

Yeniden canlanacak eski oyunlar
Microsoft ve Sony, 2014'te yeni oyun konsollarını tanıttılar fakat yeni konsolları satın alan yeni ve küçük oyuncuların, eski konsollarda çok fazla iş yapmış oyunların keyfine varabilmesi için, eski oyunların yeni konsollara uyarlanmış yeni hallerini sıklıkla görmeye başlayacağız.O dev oyun kütüphanesinin, eski nesil Xbox ve Playstation'lar ile gömülmesine firmaların razı olmayacağını tahmin edebilirsiniz.alve,Steam ile çok fazla çok büyük bir başarı yakaladı ve bir zamanların oyun üreticisi gün içerisinde dünyanın en mühim oyun dağıtımcısı haline geldi.
Steam sayesinde neredeyse dünyada satılan her oyundan komisyon alır hale gelen Valve'ın, elbette Steam servisiyle yerini doldurması zor,son derece başarılı bir hizmet verdiğini da itiraf etmek gerek.Şayet Valve, rakiplerinin benzer online dağıtım servisleri kurduğunun farkında ve hakimiyetini kaybetmemek için daha çok oyuncuya ulaşmaya çalışıyor.

Bunun için de çözümü, herkesin salonundaki geniş ekran televizyonu bir oyun cihazına dönüştürmek. Steam oyun konsollarını tasarlayan Valve,bu konsollar sayesinde,herkesin basit basit çalıştıramadığı PC oyunlarını sorunsuzca çalıştıracak "PC konsolları" her ailenin salonuna sokacak gibi görünüyor. Steam'ın bu yeni "konsol" hamlesi konusundaki olan bitenleri ,Mart ayındaki GDC 2015 etkinliğinde duyacağız gibi görünüyor.
4K Oyunlar 4K teknolojisi her alanda yayılırken oyunlar da bundan nasibini alacak. 4K televizyonların ve monitörlerin yaygınlaşmasıyla, 4K çözünürlüklü oyunların ortaya çıkması için geriye kalan tek eksik,4K çözünürlük sağlayan ekran kartları.Onları da bu yıl içinde sıklıkla göreceğimize iddialı olabiliriz.Bunun üzerine,video oyunları artık çok fazla daha net görüntülere sahip olacağı gibi,dev ekranlarda oynamaya da daha müsait olacak.

Tabii Xbox ve Playstation'ın da bu yeni gelişmelere kayıtsız kalmayacaklarını tahmin edebilirsiniz ve konsollarda da 4K çözünürlüklü oyunları 2015 içinde görmeye başlayacağız.
Paylaş
Banner

birol özkurt

Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...

Post A Comment:

0 comments:

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazalım.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. İlginize Teşekkürler