Blog Arşivi

Hakkımda

Fotoğrafım

ADMIN:.Web Sitesi Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...
Navigation

Akıllı Televizyon Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Teknoloji hızlı ilerliyor ki şaşırmaya fırsat bulamadan kullanıp benimsiyoruz ve daha iyisini,daha yenisini bekliyoruz.Neredeyse hepimizin evinde bulunan ve tüm dünyadaki en yaygın teknolojik cihazların başında gelen televizyonlar da bu sürecin en iyi örneklerinden.Özellikle geniş ekranlı,hayatımıza LED,LCD ve plazma televizyonların girmesiyle hızlanan gelişim süreci,yalnızca televizyon yayınlarını takip etmemize yarayan cihazlar olmaktan çıktı.

Öyle ki artık televizyonlarımızla tüm video ve müzik arşivimizi oynatabilme imkanının yanı sıra internette gezebiliyoruz, yüklediğimiz uygulamalarla sosyal medyayı kullanıyoruz,görüntülü sohbetler yapabiliyoruz.
Bu saydıklarımızın kontrolünü de uzaktan kumandalar yerine akıllı telefonlarımızdan ve tabletlerimizdende yapabiliyoruz.Üstelik daha yolun çok başındayız.Halihazırda akıllı televizyonların pazar payı yüzde 20’lerde,ancak 2015’te bu payın yüzde 66-71’lere çıkması ve yıllık satışlarının 141 milyonu geçmesi beklenmekte.Özet,bundan 3-4 yıl sonra bu yazdığımız birçok özellik ve fonksiyonun artık eskimiş standartlar haline geldiğini göreceğiz.
Tabii ki zaman içinde birçok yenilik de televizyonlara girecek.Televizyon satın almaya niyetliyseniz eger ve bütçeniz de elveriyorsa klasik geniş ekran televizyonlar yerine akıllı televizyon olarak tabir edilenlerden yana tercihinizi kullanmanızı öneriyoruz. Alacağınız iyi bir televizyon,internet üzerinden yapılabilen güncellemelerle çok uzun yıllar sorunsuz ve keyifli bir kullanım vadediyor.
Doğru seçim yapabilmek için bilgi sahibi olmak şart.Elbette akıllı televizyon tercihi yaparken de dikkat etmeniz gereken şeyler var.Bunların birçoğu kişisel tercihlere göre önemli veya önemsiz olarak kabul edilebilir.Önce bunlara kısaca değinmekte fayda var.
1:İNTERNET BAĞLANTISI
Olmazsa olmaz diyebileceğimiz akıllı televizyonların en temel özelliği internet bağlantısı..Marka ve modele göre değişiklikler söz konusu kendine akıllı diyen tüm televizyonlarda en azından bir Ethernet girişi mevcut.Giriş haricinde bu ufak boyutlu USB Wi-Fi adaptörü olan veya dahili Wi-Fi bağlantısına sahip seçenekler de var.Bu noktada tercihe etki eden en önemli şey Televizyonun bulunduğu yer.
2:FORMAT DESTEĞİ VE HARİCİ MEDYA
SD kartlar ve USB bellekler gibi harici medyaların üzerinden oynatılan bir diğer önemlide konu format desteği.Tüm markalar neredeyse popüler ses ve görüntü formatlarının tümünü destekliyor.Fark yaratan burada ikinci konu altyazı ve dil desteği oluyor.Bazı modeller altyazının boyutunu,konumunu hatta senkronunu bile ayarlamanıza olanak veriyor.Şayet elinizdeki içeriği USB’ye atıp televizyondan izlemek gibi bir niyetiniz varsa bu konu oldukça önemli.
3:İNTERNET TARAYICI
“Televizyonumu İnternete girmek için de kullanayım”diyorsanız üzerinde internet tarayıcısı bulunan bir model bakmanız gereklidir.İnternet tarayıcısında reklam engelleyici bile bulunuyor,kimi televizyonlarda.Artık o noktalara varmış durumda anlayacağınız.Eksiksiz bir internet konforu için aranan özelliklerden biri Adobe Flash desteği.
4:UYGULAMA VE MAĞAZALARI
Tüm akıllı televizyonların kendilerine özel kullanıcı arayüzleri ve uygulama içerikleri bulunuyor.Bunların arasından tercihlerinize göre kişisel seçim yapmanız yine yararınıza olacaktır.Her gün sıkça ziyaret ettiğimiz zengin uygulama mağazalarından web sitelerinin ve servislerin uygulamaları indirilebiliyor..
5:SOSYAL MEDYA
O denli hayatımızın içindeki "Facebook ve Twitter" her yerde bir akış görmek istiyoruz.Televizyon üreticileri bu yoğun ilginin farkında ve televizyonlarında sosyal servislere erişim sunmakta.Hatta bazı televizyonlar,televizyon yayınlarının yanında"Twitter ve Facebook" akışlarınızı bile gösteriyor.
6: iOS VE ANDROID UYGULAMALARI
Elinizden düşürmediğiniz akıllı telefon ve tabletlerinizle uzaktan kumanda yerine televizyonunuzu yönetmek istiyorsanız,televizyonlara özel uygulamaları kullanmanız gerekli..Uzaktan kumandaların yapabildiği her şeyin yanı sıra dokunmatik ekranların sunduğu avantajla farklı işlevleri de yerine bu uygulamalar getirebiliyor.Kullanmanın oldukça zevkli bu uygulamaların olduğunu da söyleyebiliriz.
7:ÖNEMLİ DİĞER NOKTALAR
Televizyon yayınlarını kaydedebilme DLNA,USB sabit disklere,Skype üzerinden görüşme görüntülü yapabilmek için haricen kamera takabilme ve USB klavye kullanabilmek dikkat etmeniz gereken şeylerden.Son olarakta bir uyarı yapalım.Satın aldığınız akıllı televizyonun kurulumundan sonra ilk iş internet bağlantısını sağlayıp televizyonun yazılım güncellemelerini yapınız.Fabrikadan çıkışından akıllı televizyonların evinize gelişine kadar geçen zamanda uygulama sayısını artıran ve çeşitli hataları düzelten birçok güncelleme gelmiş olabiliyor.Bu nedenle güncellemeler çok önemlidir.
Paylaş
Banner

birol özkurt

Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...

Post A Comment:

1 Yorumlar:

  1. Adsız3/12/2013

    İnternette takılmak varken siz hâlâ sınalgı mı izliyorsunuz?

    YanıtlaSil

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazalım.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. İlginize Teşekkürler