Blog Arşivi

Hakkımda

Fotoğrafım

ADMIN:.Web Sitesi Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...
Navigation

Markalı Piller Kullanmak En İyi Seçenek

Günümüzün çalkantılı ekonomisinde ucuz,jenerik markasız piller kullanarak maliyet azaltmak cazip görünebilir.Fakat bu yola gitmek sıklıkla kalite,güvenilirlik ve güvenlik açısından pahalıya mal olur.Daha pahalı olsalar da markalı pillerin yüksek kapasitesi, taşıdığı yük,şarj aleti seçenekleri ve güvenlik mekanizmaları,uzun vadede en iyi yatırım haline getiriyor.Bu özellikler günümüzün iki ana pil çeşidi olan nikel-metal hidrid(NiMH) ve lityum-iyon(Li-ion)piller için değerlendirilebilir.
Markalı ve markasız piller arasındaki en önemli fark,kalite.Ucuz jenerik piller,toptancılardan çok sayıda satın alınan standart hücrelerden yapılır,ucuz dış koruyucuları ve basit elektronik devreleri vardır.Öte yandan markalı piller doğrudan önde gelen bir üreticiden satın alınan üstün kaliteli hücrelerden yapılır ve dengeleri birbirine eş hücrelerle önceden test edilirler ve böylece uzun ömürlü olurlar.Steril odalarda hassas araçlarla paketlenirler ve gövdeleri darbeyi yayacak şekilde tasarlanırlar.İçerisindeki elektronik devrede kaliteli elemanlar ve gelişmiş yazılım kullanılır.Fiyatları daha yüksektir çünkü daha kaliteli, uzun ömürlü olmaları için daha fazla zaman,işgücü ve dikkat harcanır.

Üretimin ötesinde,bir pilin kapasitesi veya çalışma süresi de kalitesi hakkında bilgi verir.Tüm pillerin,en iyilerinin bile bir noktadan sonra kullanım ömrü azalır;fakat en üst kalitede sistemlerin gücü daha geç azalmaya başlar.O anki çalışma yükünde kalan çalışma süresini saat ve dakika olarak veren göstergeler içerirler.

Farklı pillerin kapasite seçeneklerini incelemeye başlamadan önce, cihaz ve uygulamanızın taşıdığı ortalama yükü tahminen hesaplayın.Örneğin kameranız 45Watt ve ışığınız 35Watt güç çekiyorsa,yük yaklaşık 57Watt olacaktır.Maksimum yükleri karşılamasına da dikkat etmek gerekir,markasız pillerin çoğu,gerekebilecek en yüksek yükü sağlayamazlar.
İyi bir pil sistemini tamamlayacak bir şarj aleti iyi tasarlanırsa 20 yıla kadar dayanabilir.Almayı düşündüğünüz pilin üreticisi her tip şarj aletiyle kullanabileceğinizi söylüyorsa,gelişmiş bir tasarım ile karşı karşıya değilsiniz demektir.Olası güvenlik tehlikeleri bile olabilir.Bu tip değil,pille çift yönlü bağlantı kuran,test ve kalibrasyon yapabilen bir şarj aleti arayın.Sıcaklık kanalları da olmalı,teknoloji geliştikçe gelecek algoritmalar için güncellenebilmelidir.

Doğru pili ararken en önemli konu güvenliktir.NiMH pillerde böyle bir sorun genelde yokken,Li-ion pillere dikkat edilmelidir. Li-ion elektrolit düşük flaş noktasına,aşırı dolmaya karşı zayıf toleransa sahiptir ve aşırı boşalırsa kararsızlık gösterir.Markasız bir pil ise içerisinde kötü tasarlanmış hücreler bulunabilir,ve bunların bir tanesi tüm paketi yakabilir.2007 yılında ABD’de yüzden fazla kez pil yanması meydana gelince sonuçta 160Wh kapasitenin üzerindeki Li-ion pillerin uçakla taşınmaları tamamen yasaklandı.101 ila 160Wh arasında kapasiteli olanlar için ise kısıtlamalar getirildi.

Bunu engellemek için öncü üreticiler Li-ion pillerini daha güvenli hale getiriyorlar.Örneğin petek yapılı bir tasarımda her hücre kendine ait bir yuvada bulunuyor.Böylece zarar gören veya yanan hücreler diğerlerini etkilemiyor...Kaynak:broadcasterinfo.net
Paylaş
Banner

birol özkurt

Hiçbir Kuruluşa Bağlı Değildir.Sunduğu Haberler Tamamen Web Sitelerden Harmanlanarak veya Bilgi Birikimimizi Sizlere Sunuyoruz...

Post A Comment:

0 comments:

Üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazalım.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. İlginize Teşekkürler